top of page
Pretraživanje

Trauma je vremeplov – zašto se osjećam isto kao tada?




Sinoć oko 2 ujutro osjetio se potres u okolici Zagreba. Ne znam jesu li ga svi osjetili, vidjela sam samo dvije kuće s upaljenim svjetlima, no mi smo ga jako osjetili. Pas i mačke su se probudile, mi isto. I čak smo prvi put u par godina izašli van, na dvorište, usred noći jer je to protokol ponašanja u ovakvim situacijama.


Mene je sjećanje automatski, bez imalo truda, odvelo natrag na nekoliko noći u 2020. i 2021. Imala sam sliku buđenja u rano jutro na osjećaj poprilične trešnje zemlje i misli ‘’jel' se meni čini ili se sve trese?’’ i riječi bake ujutro – ''odite van, bio je potres''. Vratile su mi se i slike s TV-a, i kako smo se svi sa svima čuli od najranijeg jutra, u brizi za zdravlje, za stanje doma/stana/kuće. I kako svaki put kad me probudio, nisam mogla natrag zaspati, isto kao i noćas.


I pogodila me misao me koliko je lako u samo nekoliko trenutaka potpuno se vratiti u vrijeme, u isti osjećaj kao tada, iako su prošle godine. I koliko se neke druge brige, problemi i izazovi čine malim i bezazlenim u odnosu na ovo što mi doslovno ne da spavati.


Zašto je trauma vremeplov?

Trauma se može promatrati kroz tri vremenske točke: prošlost, sadašnjost i budućnost, svaka od kojih ima svoje specifičnosti u kontekstu traumatskog iskustva.

Prošlost - Trauma često vuče korijene iz prošlih događaja koji su bili emocionalno bolni ili uznemirujući. To mogu biti događaji kao što su zanemarivanje, zlostavljanje, nesreće, gubitak voljene osobe, prirodne katastrofe (npr. potresi) ili ratovi. Ti događaji mogu ostaviti duboke emocionalne ožiljke i utjecati na to kako osoba vidi svijet, kako se odnosi prema drugima i kako osjeća prema sebi. Na primjer, u prošlosti sam doživjela razoran potres.

Sadašnjost - U sadašnjem trenutku, trauma se može manifestirati kroz različite simptome kao što su anksioznost, depresija, posttraumatski stresni poremećaj (PTSP), teškoće u koncentraciji, problemi sa spavanjem, flashbacks (ponovno proživljavanje traumatskog događaja), izbjegavajuća ponašanja i hiper-vigilnost (pretjerana budnost ili stalna pripravnost na opasnost). Ovi simptomi su odgovor na prošle traume, ali se događaju u sadašnjem trenutku i mogu značajno utjecati na kvalitetu života pojedinca. Ovo objašnjava zašto je trauma vremeplov. Ako nas nešto podsjeti na bolno prošlo iskustvo, nema veze koliko je dugo otkada prošlo, u umu i tijelu bit će kao da se događa upravo sada. I zato nas sadašnji potres odmah može ''odvesti u vrijeme'' na neki gori iz 2020., u samo par sekundi.

Budućnost - Trauma može utjecati na budućnost na način da oblikuje očekivanja pojedinca, njegove strahove i poglede na svijet. Osobe koje su proživjele traumatske događaje mogu razviti negativan pogled na budućnost, očekivati da će se loši događaji ponoviti, ili osjećati da ne mogu kontrolirati što će im se dogoditi. Također, mogu se pojaviti strahovi i anksioznost povezani s potencijalnim budućim traumama, što može dovesti do izbjegavanja određenih situacija ili aktivnosti u pokušaju da se izbjegnu novi bolni iskustva. Na primjer: bojim se sljedećeg potresa i da će biti isti kao razoran potres iz 2020. Ovdje se zapravo bojim ponovnog proživljavanja iste traume.

Na što se sve odnosi riječ trauma?

Koncepti "traume s velikim T" i "traume s malim t" odnose se na različite vrste traumatskih iskustava, temeljene na intenzitetu i prirodi događaja.

Trauma s velikim T (Velika trauma) se odnosi na događaje koji su izuzetno teški i izvanredni, često jednokratni ili kratkotrajni, ali s dubokim i dugotrajnim učincima na pojedinca. Takvi događaji uključuju ratne sukobe, terorističke napade, prirodne katastrofe, teške nesreće, fizičko ili seksualno zlostavljanje, otmice ili druge životno ugrožavajuće situacije. Ova vrsta traume često rezultira posttraumatskim stresnim poremećajem (PTSP) i može imati ozbiljne posljedice za mentalno zdravlje osobe.

Trauma s malim t (Mala trauma) se odnosi na manje intenzivne, ali često dugotrajne ili ponavljajuće događaje koji negativno utječu na emocionalno stanje osobe. Ovi događaji možda sami po sebi ne izgledaju ekstremni, no ne dajte da Vas to zavara, njihova stalna prisutnost ili ponavljanje mogu uzrokovati značajnu emocionalnu bol i stres, njihov utjecaj nekad može biti dugotrajniji i intenzivniji na kvalitetu života i odnosa sa sobom i drugima od trauma s velikim T. Primjeri uključuju dugotrajno zanemarivanje emocionalnih potreba, verbalno zlostavljanje, mobbing na radnom mjestu, kronični socijalni stres, dugotrajni obiteljski konflikti, ili život s kroničnom bolešću. Iako ovi događaji možda neće odmah rezultirati PTSP-om, oni mogu dovesti do drugih dugoročnih psiholoških poteškoća kao što su anksiozni poremećaji, depresija ili problemi s samopouzdanjem i međuljudskim odnosima, ali i kompleksnim PTSP-om.

Bitno je napomenuti da reakcije na traumatske događaje mogu biti vrlo individualne; ono što jedna osoba doživljava kao "malu" traumu, druga osoba može doživjeti kao izuzetno traumatično. Prepoznavanje i razumijevanje kako male i velike traume utječu na pojedinca važno je za pružanje odgovarajuće emocionalne podrške i terapije.


Suočavanje s traumom zahtijeva vremenski proces i često profesionalnu podršku, kao što su terapija, savjetovanje i/ili  farmakoterapijsko liječenje, ovisno o težini i prirodi traumatskog iskustva. Kroz savjetodavni i terapeutski rad može se obraditi prošla trauma, razumjeti njen utjecaj na sadašnjost i raditi na stvaranju zdravijeg i optimističnijeg pogleda na budućnost.



 
 
 

Kommentare


Duge i oblaci d.o.o.​ za psihološku djelatnost i usluge

Zagreb - istok (Dubrava)

Direktor: Ivona Hemen Erdeli

OIB: 50457108336

Sva prava pridržana.

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram
bottom of page