top of page
Pretraživanje

EMDR tretman

Updated: 7. ožu 2024.




EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) je psihoterapijski pristup razvijen s ciljem pomoći osobama koje pate od posljedica traumatskih iskustava. Osnovan od strane Dr. Francine Shapiro početkom 1990-ih, EMDR se temelji na ideji da brzi, ritmički pokreti očiju mogu pomoći u procesiranju i integraciji traumatskih sjećanja.


Što je EMDR?

EMDR terapija se temelji na osam faza tretmana, koje uključuju pripremu, procjenu, desenzibilizaciju, instalaciju, tjelesnu provjeru, zatvaranje, i evaluaciju. Kroz ove faze, terapeut vodi klijenta kroz seriju pokreta očiju ili drugih bilateralnih stimulacija (kao što su zvučni signali ili tapkanje) dok se klijent fokusira na različite aspekte traumatskog sjećanja.


Kako funkcionira?

Teorija iza EMDR-a sugerira da intenzivne emocije vezane uz traumu mogu "zamrznuti" procesiranje sjećanja, ostavljajući pojedince zaglavljene s neprerađenim sjećanjima. Vjeruje se da bilateralna stimulacija, kao što su brzi pokreti očiju pomaže mozgu da ponovno pokrene procesiranje sjećanja, omogućavajući pojedincu da integrira i proradi traumatsko iskustvo na adaptivniji način.


Za koga je EMDR?

Iako je EMDR prvotno razvijen za liječenje PTSP-a (posttraumatskog stresnog poremećaja), no istraživanja su pokazala njegovu efikasnost i u tretmanu različitih psiholoških poteškoća, uključujući anksioznost, depresiju, i fobije. EMDR se smatra posebno korisnim za one koji teško verbaliziraju svoja iskustva ili za one kod kojih tradicionalni terapijski pristupi nisu doveli do poboljšanja.


Prednosti EMDR terapije

  1. Brzi rezultati: Mnogi klijenti dožive značajno poboljšanje nakon nekoliko tretmana.

  2. Manje oslanjanje na verbalnu komunikaciju: Korisno za osobe koje nalaze teškoću u govoru o svojim traumama.

  3. Svestranost: Primjenjiv na širok spektar psiholoških problema.

Razmatranja

Iako EMDR pokazuje obećavajuće rezultate, važno je napomenuti da terapija ne djeluje jednako za sve niti je za sve primjenjiva. Važno je konzultirati se s kvalificiranim zdravstvenim stručnjakom ili EMDR terapeutom (završenim ili u edukaciji) kako bi se procijenila primjerenost EMDR terapije za pojedinca, uzimajući u obzir njihove specifične potrebe, stanje i povijest.


U primjeni EMDR tretmana važno je da klijent i terapeut imaju dobar odnos, da se klijent

osjeća sigurno sa svojim terapeutom, da se klijent trenutno osjeća stabilno, nije u velikim životnim promjenama ili dilemama i da ima primjerene startegije suočavanja sa stresnim situacijama te da zna brinuti o sebi kada se nosi sa neugodnim emocijama. Ako to nije tako, u savjetodavnom radu se na tim temama može raditi.


EMDR terapija predstavlja revolucionarni pristup u liječenju traumatskih iskustava, nudeći nadu onima koji se bore s teškim emocionalnim teretom. Sa sve većim brojem istraživanja koja podržavaju njegovu efikasnost, EMDR se sve više prihvaća kao vitalni alat u napredovanju mentalnog zdravlja kod nekih osoba.

 
 
 

Comments


Duge i oblaci d.o.o.​ za psihološku djelatnost i usluge

Zagreb - istok (Dubrava)

Direktor: Ivona Hemen Erdeli

OIB: 50457108336

Sva prava pridržana.

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram
bottom of page