O mindfulnessu
Mindfulness ili „svjesna prisutnost“ naziv je terapijskog pristupa zasnovanog na usmjeravanju pažnje na sadašnji trenutak, bez prosudbe i s potpunom sviješću o vlastitim mislima, osjećajima i tjelesnim osjetima. Drugim riječima, mindfulness znači da smo potpuno prisutni u sadašnjem trenutku. Ova tehnika ima korijene u budističkoj meditaciji, ali je modernizirana za primjenu u terapiji i svakodnevnom životu. Jedan od pionira mindfulnessa u zapadnoj psihologiji je Jon Kabat-Zinn, koji je razvio program Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR) krajem 1970-ih godina, namijenjen za upravljanje stresom i poboljšanje kvalitete života.
Zašto je mindfulness efikasan? Jeste li primijetili da se većina onoga što nas muči (u psihološkom smislu) ne odvija upravo sada? Možemo doživljavati neugodne emocije zbog traumatskog događaja - no, taj je događaj zapravo u prošlosti i ne događa se sada. Možemo strepiti oko nekog ishoda - no, taj je događaj u budućnosti i također se ne događa sada. Poantu mindfulnessa moguće je svesti na kratak filmski citat: "Yesterday is history, tomorrow is a mystery, but today is a gift - that's why it's called 'present'." Drugim riječima, postoji isključivo sada, isključivo ovaj trenutak, a našim fokusom na prošlost i budućnost tratimo potencijal da baš ovaj trenutak učinimo ugodnim, posebnim ili čak neponovljivim, stvarajući od njega važan resurs za budućnost.
Mindfulness se pokazao učinkovitim u smanjenju stresa, anksioznosti, depresije i kronične boli. U sklopu treninga mindfulnessa, klijent uči prepoznavati i prihvaćati svoje misli i osjećaje onako kako dolaze, bez impulzivnog vrednovanja i reagiranja, što može dovesti do povećanja emocionalne stabilnosti i veće otpornosti na stres.
Znanstvena istraživanja potvrđuju korist mindfulnessa za mentalno zdravlje, uključujući smanjenje simptoma depresije i povećanje emocionalne regulacije. Više o njima možete saznati na sljedećim poveznicama:
